Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Dokument

Cennik

Uzyskaj dokument

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Elektrozawory

Zawory sterowane przy pomocy prądu elektrycznego z wykorzystaniem elektromagnesu nazywane są zaworami elektromagnetycznymi. Ich główną zaletą jest sprawna kontrola przepływu płynów bądź gazów przez zawór. Najczęściej stosuje się do kontrolowania cieczy, takich jak woda bądź olej, oraz różnych gazów, uwzględniając również gazy łatwopalne.

Opis: Zawory elektromagnetyczne
Średnice: DN8 – DN250
Przyłącze: Gwint wewnętrzny, do wspawania, kołnierzowe
Korpus: Mosiądz, stal nierdzewna, żeliwo
Uszczelnienie: NBR, FKM, PTFE, inne na zapytanie
Funkcja Bezpośredniego działania, pośredniego działania, serwosterowane
Napięcie: 230V AC, 24V AC, 48V AC, 110V AC, 12V DC, 24V DC

Producenci: Ceme, Shako, Asco Numatics, Danfoss, Buerkert, GSR, Madas

Wysokiej jakości elektrozawory charakteryzują się długim okresem eksploatacji i niską awaryjnością. Warto jednak pamiętać, że efektywność kontroli przepływu gazu bądź cieczy jest w dużej mierze zależna od prawidłowo dobranego zaworu elektromagnetycznego. Takie elementy łączą w sobie konstrukcję zaworów analogowych (mechanicznych) z siłownikiem sterowanym przy pomocy elektromagnesu, którego zadaniem jest otwieranie i zamykanie przepływu, wykorzystując prąd elektryczny o odpowiednim napięciu. Wśród nich wyróżnić można zawory bezpośrednio oddziałujące, pośredniego działania oraz serwosterowane. Na rynku dostępne są elektrozawory sterowane prądem stałym bądź zmiennym. W zależności od rodzaju stosuje się w nich różne przyłącza: kołnierzowe, z gwintem wewnętrznym lub do wpasowania. W ofercie firmy GTM Process Valves można znaleźć zawory elektromagnetyczne renomowanych marek, takich jak: GSR, Ceme, Shako, Danfoss, Buerkert, Madas czy też Asco Numatics. Zapraszamy do zapoznania się ze specyfikacją produktów dostępnych w naszym asortymencie.

Elektrozawór – zastosowanie

Najczęściej elektrozawory znajdują zastosowanie w automatyce przemysłowej i motoryzacji, jednak wykorzystuje się je także w innych gałęziach przemysłu, gospodarstwach domowych, lokalach usługowych, zakładach produkcyjnych, a nawet w wozach strażackich czy sprzęcie laboratoryjnym. Do użytku indywidualnego najczęściej znajdują zastosowanie w nawadnianiu zieleni we wszelkiego rodzaju zraszaczach i innych urządzeniach do nawadniania roślin ogrodowych czy trawników. Swoje szerokie zastosowanie zawdzięczają prostemu, aczkolwiek skutecznemu mechanizmowi działania opierającemu się o proste procesy elektromagnetyczne.

Jak wybrać odpowiedni elektrozawór?

W zależności od miejsca i specyfikacji systemu, w którym ma zostać zamontowany zawór elektromagnetyczny, czy to w przemyśle, czy w przydomowej instalacji, należy najpierw ustalić, jaki prąd jest niezbędny do wzbudzenia pracy elektrozaworu (zmienny czy stały) oraz wartość potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Elektrozawory zasilane cewkami prądu stałego są mało podatne na zużycie tłoka. Charakteryzuje je cicha praca. Z kolei zasilane prądem zmiennym stosuje się tam, gdzie występuje wysokie ciśnienie cieczy zasilającej. Ich wadą jest dość głośna praca i wydawany przez nie specyficzny, brzęczący dźwięk. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakim prądem zasilany jest elektrozawór, ponieważ podłączenie elementu o innym rodzaju prądu lub nieodpowiedniej wartości spowoduje uszkodzenie cewki. Wybór odpowiedniego zaworu elektromagnetycznego nie jest łatwym zadaniem i ciężko bazować jedynie na swojej wiedzy, dlatego warto poradzić się ekspertów w tej dziedzinie bądź producenta elektrozaworów. Jesteśmy do dyspozycji naszych klientów, służąc profesjonalnym doradztwem oraz fachową pomocą w doborze odpowiedniego modelu.

Cennik

Aby otrzymać cennik naszych produktów wypełnij poniższy formularz. Dokument otrzymasz e-mailem.