Zawory grzybkowe proste (Zetkama)

Zawory grzybkowe Zetkama wykonane są w różnych wariantach, by spełniały funkcję zaworów zaporowych, dławiących i zaporowo-zwrotnych. Zawory zaporowe Zetkama służą do zamykania i otwierania przepływu, natomiast zawory dławiące do regulacji przepływu, a zawory zaporowo-zwrotne zabezpieczają instalację przed wstecznym przepływem medium. Posiadają także możliwość zamknięcia przepływu.

Zetkama - funkcje i zastosowanie

Każdy typ zaworów grzybkowych prostych Zetkamy został skonstruowany z myślą o innym zastosowaniu. Dlatego jedne nadają się do instalacji wody gorącej, zimnej, chłodzącej, inne do instalacji pary wodnej, a jeszcze inne do technologii przemysłowych, energetyki lub ciepłownictwa. Z tego powodu tak ważne jest zwrócenie uwagi na czynnik roboczy umożliwiający lub zakazujący stosowania określonych materiałów przy pracy zaworów. Jeśli jednak zaistnieje potrzeba pracy zaworów grzybkowych Zetkama w warunkach wykraczających ponad wymagania, tj. w przypadku wystąpienia czynników agresywnych czy ściernych, warto zwrócić się do producenta z zapytaniem o eksploatację jeszcze przed złożeniem zamówienia.

Zawory grzybkowe kołnierzowe

Opis: zawory zaporowe grzybkowe wg. EN oraz ANSI
Typ zaworu: zaporowe proste, zaporowo-zwrotne, mieszkowe, z grzybem regulacyjnym, w wykonaniu morskim, kątowe
Figury: fig. 218, fig. 450, fig. 215, fig. 422, fig. 430, fig. 228, fig. 479, fig. 530, fig. 649, fig. 674, inne
Średnice: DN 15 - DN 400
Zakres temperatur: -60°C do +540°C
Ciśnienie: PN16 - PN500
Przyłącze: kołnierzowe, do wspawania, gwintowane
Korpus: żeliwo szare GG-25, żeliwo sferoidalne GGG40, staliwo węglowe GP240GH, A216 WCB, A352 LCB, stal kwasoodporna A351 CF8, A351 CF8M, stal węglowa kuta P245GH, A105, A182 F22, inne
Napęd: ręczny, elektryczny, pneumatyczny
Zastosowania: przemysł chemiczny, petrochemiczny, wydobywczy, energetyka, ciepłownictwo
Producenci: SW Armatura, FAG Głuchołazy, Zetkama, Wakmet, Chemar, Ari Armaturen

Zetkama - instalacja

Od odpowiednio przeprowadzonego montażu także zależy funkcjonowanie zaworów grzybkowych Zetkama. Trzeba zwrócić uwagę na podstawowe zasady i ich przestrzegać. Warto też przyglądnąć się zaworom Zetkama przed instalacją, by wykluczyć ewentualne uszkodzenia wynikające z niewłaściwego transportu lub przechowywania. A przede wszystkim warto upewnić się, czy zastosowane zawory Zetkama są właściwe dla eksploatacyjnych parametrów oraz mediów w instalacji. Trzeba pamiętać o zdjęciu zaślepek, jeśli zawory je posiadają i o ochronie przed odpryskami podczas spawania. Przewody parowe należy poprowadzić w taki sposób, by zapobiec gromadzeniu się wody.


Podczas instalacji zaworów Zetkama, ale też zaworów każdej innej firmy, warto rurociąg, do którego montuje się zawory ułożyć tak, by kadłub zaworu nie przenosił momentów gnących i nie był rozciągany. Warto też zwrócić uwagę na położenie zaworów Zetkama. Zawory zaporowe mogą być instalowane w dowolnym położeniu, ale zaleca się położenie kółkiem do góry. Zaporowo-zwrotne ze sprężyną mogą być montowane w dowolnym położeniu, natomiast bez sprężyny mogą być montowane tylko na rurociągach poziomych kółkiem do góry. Wszystkie wymogi producenta różnorodnych, najwyższej jakości zaworów grzybkowych Zetkama tworzone są z myślą o szerokim zastosowaniu i sprawnym działaniu przez wiele lat.

GTM on-line shop
Armatura Przemysłowa