Zawory zwrotne klapowe
To rozwiązania stworzone do wymagających instalacji, w których niezbędna jest stuprocentowa pewność i pełna kontrola pracy układu. Zawór zwrotny klapowy musi odznaczać się wysoką jakość wykonania, która zapewni bezpieczne funkcjonowanie całości. Zawory zwrotne sprawdzają się w sieciach gazowych bądź instalacjach wodnych – zarówno do wody zimnej, jak i gorącej – a także w układach, w których czynnikiem roboczym jest para wodna.
Zawór zwrotny klapowy – budowa
Zawory zwrotne klapowe są przystosowane do działania w instalacjach, które wymagają przepływu medium w określonym kierunku. Są one zbudowane tak, aby umożliwiać samoczynną kontrolę pracy instalacji, na przykład dzięki stałej obserwacji ciśnienia w odpowiednich częściach układu. Tego typu produkty sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie trzeba wykorzystywać dużej siły. Wystarczy określona moc przepływu medium, która umożliwia otwarcie zaworu i spuszczenie ciśnienia, dzięki czemu woda czy też powietrze będzie stale poruszać się w określonym kierunku.
Zawór zwrotny klapowy powinien być wykonany z trwałych materiałów, które zapewnią odpowiedni stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. W większości przypadków korpus elementów tego typu tworzy żeliwo, staliwo węglowe czy staliwo kwasoodporne. W wewnętrznych częściach konstrukcji można także znaleźć różnego rodzaju metale, gumę EPDM czy nawet teflon.
Zawór zwrotny klapowy – zasada działania
Działanie zaworu zwrotnego klapowego jest bardzo proste: podstawą jest tutaj tak zwana klapa zwrotna. Jej pozycja jest dostosowywana pod względem różnicy ciśnień po obu jej stronach. W momencie, gdy ciśnienie przed klapą jest wyższe niż za nią, właściwy element samoczynnie się uchyla, umożliwiając swobodny przepływ czynnika roboczego. Jeśli jednak jego wartość jest zbyt mała, zawór jest zamykany.
Zawór zwrotny klapowy czy grzybkowy – co wybrać?
Obydwa z tych rodzajów zaworów odznaczają się dość podobną budową. Zawór zwrotny klapowy charakteryzuje się jednak bardziej samodzielnym działaniem – w jego konstrukcji zamiast tzw. grzybka znajduje się klapa, która podnosi się lub opada pod wpływem zmiany ciśnienia. Konstrukcje grzybkowe wymagają z kolei zamknięcia lub otwarcia zaworu przez użytkownika. Zawór zwrotny klapowy do wody dobrze sprawdza się tam, gdzie dostęp do rur będzie utrudniony – na przykład przy pralkach czy zmywarkach.
Zawór zwrotny klapowy czy sprężynowy?
Kolejnym rodzajem zaworu zwrotnego jest zawór sprężynowy. Takie rozwiązanie będzie odpowiednie szczególnie w przypadku instalacji odznaczających się wysoką mocą. Sprężyny obecne w zaworze wymagają silnego medium, które swoim ruchem umożliwi pracę całego zaworu. Elementy tego typu często wykorzystuje się na przykład do instalacji bojlera lub kaloryfera.
Parametry pracy zaworów zwrotnych klapowych
Zawory zwrotne klapowe umieszcza się przede wszystkim w rurach o szerszej średnicy. Można je spotkać w instalacjach gazowych, cieplnych oraz wodnych. Zakres temperatur pracy zaworów tego typu wynosi od −30°C do nawet +300°C, dzięki czemu mogą być bez przeszkód montowane zarówno na instalacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przy wyborze zaworu należy kierować się przede wszystkim jego wielkością – najczęściej wykorzystywane warianty to:
- zawór zwrotny klapowy 1/2″ (DN 15),
- zawór zwrotny klapowy fi 50 (2 cale),
- zawór zwrotny klapowy 3 cale (DN 80),
- zawór zwrotny klapowy DN 100(4 cale).