Zawory kulowe kołnierzowe
Zawory kulowe kołnierzowe można spotkać w różnego rodzaju instalacjach – są montowane w układach chłodniczych, ciepłowniczych, klimatyzacyjnych, sprężonego powietrza, glikolu oraz w wody przemysłowej zimnej lub gorącej. Tak różnorodne zastosowanie wymaga wysokiej jakości wykonania i niezawodnego działania – warto także dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni element do danej instalacji.
Zawory kulowe kołnierzowe
Wykonanie: Korpus: 2-częściowy, 3-częściowy; 2-drogowy, 3-drogowy
Przyłącze: Kołnierzowe
Średnice: DN15 – DN200, większe na zapytanie
Ciśnienie: PN16 – PN40
Korpus: Stal kwasoodporna AISI 316, stal węglowa A216WCB, żeliwo GG25/GGG50, wykonania specjalne jak Duplex, Hastelloy, Inconel itd. na zapytanie
Kula: Stal kwasoodporna AISI 314, stal nierdzewna AISI 304, mosiądz chromowany
Uszczelnienie: PTFE, PTFE / włókno szklane, PTFE / grafit, metal / metal, inne na zapytanie
Napęd: Ręczny, pneumatyczny, elektryczny
Wykonanie specjalne: Fire Safe, antystatyczne, z płaszczem grzewczym, inne na zapytanie
Zastosowania: W zależności od wykonania neutralne gazy i płyny, kwasy, zasady itd.
Producenci: Zetkama, Broen, Efawa, Andrex, Chemitex, Sferaco, Naval
Zawór kulowy kołnierzowy – zastosowanie
Ze względu na swoją konstrukcję zawory kołnierzowe są wykorzystywane przede wszystkim przy rurach cechujących się większą średnicą. Budowa i układ zaworu umożliwiają bezpieczny i komfortowy przepływ mediów z minimalnym ryzykiem wystąpienia awarii. W efekcie jest to rozwiązanie, które zapewnia pewne działanie układu i bezproblemowe poradzenie sobie z czynnikami zewnętrznymi. Zawór kulowy kołnierzowy znajduje szerokie zastosowanie w instalacjach wodnych – zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych.
Zawory kulowe kołnierzowe nierdzewne
Ze względu na fakt, że zawory są wykorzystywane w dość wymagających warunkach, muszą charakteryzować się wysoką trwałością oraz bezpieczeństwem działania. Każdy zawór kulowy kołnierzowy powinien oferować spory stopień odporności na wilgoć, wodę, zmiany temperatur, ciśnienie czy uszkodzenia mechaniczne.
Dzięki obecności specjalnych powłok i wykorzystaniu odpowiednich materiałów do produkcji elementy tego typu mają właściwości nierdzewne, które znacznie wydłużają ich żywotność. Właściwie dobrane zawory kulowe sprawdzą się zarówno w instalacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Zawory kulowe kołnierzowe do wody
Zawory kulowe kołnierzowe wykorzystuje się w instalacjach wodociągowych i przemysłowych, a także sieciach ciepłowniczych i klimatyzacyjnych. Można zamontować je we wszelkich układach, w których ma się do czynienia z przepływem mediów takich jak woda, para wodna, gazy, produkty ropopochodne czy środki chemiczne. Montaż takiego zaworu zapewnia bezpieczne działanie bez względu na warunki.
Zawory kulowe kołnierzowe do wody świetnie sprawdzają się w budynkach mieszkalnych i przemysłowych. Ich zakres temperatury pracy sięga od −20°C do +200°C. Dzięki takim właściwościom zawór kulowy kołnierzowy poradzi sobie w wielu różnych instalacjach, skutecznie zapewniając sprawne działanie i zmniejszając ryzyko pojawienia się uszkodzeń.
Zawory kulowe kołnierzowe – rozmiary
Zawór kulowy kołnierzowy musi być przede wszystkim odpowiednio dobrany, aby mógł funkcjonować z pełną sprawnością. W przeciwnym wypadku istnieje znacznie wyższe ryzyko wystąpienia różnego rodzaju awarii, które mogą przyczynić się na przykład do zalania budynku lub niebezpiecznego wycieku gazu.
Jedną z najistotniejszych kwestii jest średnica rury, w której będzie montowany produkt. Wśród najczęściej wykorzystywanych rozwiązań można wymienić między innymi:
-
zawór kulowy kołnierzowy DN 50, czyli zawór kulowy kołnierzowy 2 cale,
-
zawór kulowy kołnierzowy DN 65 – 2 1/2″,
-
zawór kulowy kołnierzowy DN 80 – 3″,
-
zawór kulowy kołnierzowy DN 100 – 4″,
-
zawór kulowy kołnierzowy DN 150 – 6″.
Zawory kulowe kołnierzowe – cennik produktów
Kupując zawory kulowe kołnierzowe, należy wybrać produkty, które będą w stanie sprawnie służyć przez długie lata. Cena takiego elementu jest zależna od wielu czynników, między innymi od średnicy zaworu. Spore znaczenie mają także zastosowane materiały, szczegóły konstrukcji oraz parametry pracy danego elementu. Przeważnie zakup takiego produktu wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.
Warto jednak zaznaczyć, że są one w głównej mierze nierdzewne, a przy tym w wysokim stopniu odporne na różne czynniki. Charakterystyka wykonania zaworów kulowych zapewnia bezpieczną pracę, a także ochronę przed korozją, jak również przed długotrwałym kontaktem z wodą, powietrzem i substancjami chemicznymi.
Wygodną opcją dla użytkowników jest możliwość doboru odpowiednich kolorów rączek, które pozwalają rozpoznać, do czego służy konkretny zawór kulowy kołnierzowy. W ten sposób można zadbać o sprawną i szybką identyfikację rodzaju instalacji, w której znalazł się dany element. Kolor czerwony jest kojarzony z wodą gorącą, a niebieski – z wodą zimną. Często pojawiają się także produkty z rączką żółtą, która jest stosowana przy instalacjach gazowych.
Zawory kulowe kołnierzowe – alternatywa
W przypadku rur o mniejszej średnicy alternatywą dla zaworu kulowego kołnierzowego będą standardowe zawory kulowe kątowe, które bez problemu poradzą sobie w instalacjach z ograniczoną ilością miejsca. W naszej ofercie można znaleźć wszystkie niezbędne komponenty do dowolnego układu.