Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Reduktory ciśnienia i zawory nadmiarowo-upustowe

Reduktory ciśnienia to komponenty układów hydraulicznych stosowane w celu obniżenia ciśnienia wyjściowego do pożądanego poziomu. Są one używane głównie w instalacjach wody użytkowej – wynika to z faktu, że w takich systemach ciśnienie nie może przekraczać 3 barów, aby całość pozostała bezpieczna zarówno dla samej instalacji, jak i użytkowników.

 

Reduktor ciśnienia

Produkty tego typu są dostępne w różnych rodzajach – najczęściej spotykane rozwiązania to reduktory butlowe, sieciowe gwintowe, z przyłączami kołnierzowymi oraz przeznaczone do montażu szeregowego. Wybierając reduktor ciśnienia, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest docelowe zastosowanie zakupionego elementu. W zależności od potrzeb danej instalacji dobiera się kształt oraz parametry pracy reduktora, by zapewnić wydajną pracę oraz pełne bezpieczeństwo. Rozwiązania takie jak reduktor ciśnienia wody czy reduktor ciśnienia powietrza muszą być dostosowane również do charakterystyki czynnika roboczego. Reduktor ciśnienia przeznaczony do pracy z powietrzem jest szczególnie często wykorzystywany w przemyśle, gdzie znajduje zastosowanie w instalacjach pneumatycznych. W przypadku takich systemów automatyka ściśle kontroluje pracę układu. Aby skutecznie wykorzystać reduktor, wystarczy ustalić odpowiednią wartość na manometrze, a następnie element ten samoczynnie zajmie się dostosowaniem aktualnego ciśnienia. Reduktor ciśnienia do wody sprawdza się natomiast w instalacjach domowych, na przykład w układach doprowadzających wodę pitną.

Jak wybrać reduktor ciśnienia?

Przy zakupie reduktora ciśnienia konieczne będzie sprawdzenie szeregu różnych cech danego produktu. Przede wszystkim istotny jest materiał, z którego wykonany jest korpus – powinien on cechować się wysoką wytrzymałością mechaniczną i odpornością na korozję. W większości przypadków odpowiednim wyborem będą reduktory wykonywane z mosiądzu, jednak dobrze sprawdzą się również propozycje ze stali nierdzewnej. Następnym krokiem powinno być określenie właściwej wielkości, która powinna być dostosowana do wymiarów rur. W ofercie GTM można znaleźć reduktory o wymiarach od DN 15 do DN 30 (od 1/2″ do 1 1/4″). Kolejna ważna cecha to rodzaj nastawy – najlepszym wyborem będą modele umożliwiające samodzielne ustawienie parametrów pracy, by w pełni dostosować je do potrzeb instalacji. Wiąże się to jednak z większymi wydatkami; w przypadku tańszych reduktorów wartości są ustalane przez producentów, a ich zmiana często nie jest możliwa. Istotny jest również manometr, który umożliwia szybką diagnozę całego stanu instalacji. System wykorzystujący reduktor ciśnienia odznacza się sprawniejszą pracą i większym bezpieczeństwem.

Zawory nadmiarowe

Zawory nadmiarowe to urządzenia wykorzystywane w celu zabezpieczania i kontrolowania ciśnienia w układach. Tego typu elementy umożliwiają wydostanie się ciśnienia z urządzenia, w ten sposób zapobiegając awariom. Zawory nadmiarowe stosuje się głównie w pompach hydraulicznych i paliwowych, obwodach hydraulicznych, a także układach sprężonego powietrza i gazu. Są one używane w przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym i innych branżach.

Zawór nadmiarowy – zasada działania

Zawór nadmiarowy ciśnienia otwiera się w momencie, gdy ciśnienie w układzie osiągnie określoną wartość. Gdy rośnie, napiera na tzw. grzybek znajdujący się w zaworze, co z kolei wywiera siłę na membranę. Ta następnie powoduje ściśnięcie sprężyny, a ostatecznie otwarcie zaworu – w efekcie ciśnienie jest wypuszczane z układu. W ten sposób możliwe jest zapewnienie ochrony zbiorników ciśnieniowych i innych elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu przez nadmiernie wysokie ciśnienie.

Zawory przelewowe

Zawór przelewowy hydrauliczny to produkt służący do ograniczenia poziomu ciśnienia w układzie hydraulicznym. Jego zadaniem jest spuszczenie nadmiaru cieczy roboczej do odpowiedniego zbiornika, dzięki czemu cała instalacja jest chroniona przed przeciekaniem, a także różnymi awariami.

Zawór przelewowy hydrauliczny – zasada działania

Jak działa zawór przelewowy do wody? Praca tego komponentu jest zależna od ustalenia odpowiednich wartości, na podstawie których kontroluje on poziom ciśnienia i czynnika w całym układzie. Element ten kontroluje pracę układu w podobny sposób, jak zawór nadmiarowy. Różnicą jest jednak ciągły przepływ cieczy lub gazu. Klapka zaworu jest otwierana w momencie, gdy napór ciśnienia jest dostatecznie wysoki – w efekcie poziom ciśnienia zostaje wyrównany zgodnie ze wskazanymi parametrami.

Cennik

Aby otrzymać cennik naszych produktów wypełnij poniższy formularz. Dokument otrzymasz e-mailem.