Zawór bezpieczeństwa
Obecnie zawory bezpieczeństwa montuje się przede wszystkim przy bojlerach. Taki element jest praktycznie obowiązkowy bez względu na to, czy mowa o konstrukcji automatycznej, czy też gazowej. Odpowiednio dobrany zawór bezpieczeństwa chroni przed różnymi awariami i problemami, eliminując między innymi skoki ciśnienia. Przekłada się to na uzyskanie pewności co do sprawnego działania bojlera, jak również zmniejszenia ryzyka pojawienia się różnych niespodziewanych sytuacji. Nagły wzrost ciśnienia może prowadzić do awarii całej instalacji lub rozszczelnienia, które wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami. Element ten stale kontroluje poziom ciśnienia, pozostając w odpowiedniej pozycji tak długo, aż możliwa będzie równa praca układu – z tego względu zdecydowanie warto zainwestować w odpowiedni zawór bezpieczeństwa c.o.
Zawór bezpieczeństwa hydrauliczny
Zawór bezpieczeństwa do wody ma za zadanie kontrolować ciśnienie cieczy w układzie hydraulicznym. Jego celem, podobnie jak w przypadku bojlera, jest utrzymywanie właściwej wartości ciśnienia. Tego typu rozwiązania znajdziemy w wielu układach – zawór bezpieczeństwa wody montowany jest szczególnie w instalacjach takich jak kotły, zbiorniki czy rurociągi.
Zawór bezpieczeństwa regulowany
Zawory bezpieczeństwa regulowane są tworzone z myślą nie tylko o instalacjach wodnych, lecz także tych, które wykorzystują sprężone powietrze oraz nietoksyczne, niepalne gazy. Właściwie dobrany zawór bezpieczeństwa regulowany umożliwia kontrolowaną pracę instalacji w różnych warunkach. Z jego zastosowaniem możliwe jest wypuszczenie nadmiaru powietrza, gdy poziom ciśnienia w całym systemie jest zbyt wysoki. Ten rodzaj zaworu można spotkać między innymi w sprężarkach powietrza.
Zawór bezpieczeństwa – zasada działania
Wiemy już, do czego służy zawór bezpieczeństwa – jak działa taki element? Odpowiedź na to pytanie wiąże się bezpośrednio z jego budową: konstrukcja jest przygotowana pod kątem wykrywania skoków ciśnienia w instalacji. Jeśli w rurach wzrośnie ciśnienie, oddziałuje ono na odpowiedni element, który pobudza działanie sprężyny otwierającej zawór. Ten pozostaje otwarty aż do czasu wyrównania ciśnienia w instalacji.
Rodzaje i rozmiary zaworów bezpieczeństwa
Kupując zawór bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę na rodzaj oraz ciśnienie płynu znajdującego się w instalacji. Ważna jest jego przepustowość, czyli ilość czynnika przepływająca przez dany zawór w określonym czasie. Najczęściej wykorzystywaną wartością jest 6 barów, jednak na rynku można znaleźć rozwiązania dostosowane do ciśnienia na poziomie od 1,5 do 7 barów. Typowy zawór bezpieczeństwa zachowuje pełną sprawność przy temperaturze nieprzekraczającej 100°C. Jeśli jednak nastąpi gwałtowny wzrost ciepła, może to świadczyć o awarii samego urządzenia, która w szybki sposób pociągnie za sobą uszkodzenia całej instalacji.
Kolejne istotne kwestie to sposób podłączenia i średnica rury. Najważniejszy przy zakupie jest przeważnie ten ostatni czynnik – zawór bezpieczeństwa musi być idealnie dopasowany do specyfiki danej instalacji. Jeśli całość będzie odpowiednio współgrać ze sobą, cała kompozycja zapewni bezpieczne użytkowania na lata bez nagłych awarii czy uszkodzeń. W naszej ofercie można znaleźć zawory od DN 8 (1/4″) do DN 400 (16″).
Kolor i sposób montażu zaworu bezpieczeństwa
Przy zakupie warto zwrócić również uwagę na kolory zaworów bezpieczeństwa. Ich główki mają spore znaczenie pod względem identyfikacji instalacji: niebieskie są stosowane w przypadku układów z wodą zimną, a czerwone – z wodą gorącą. Dzięki temu w razie potrzeby można szybko znaleźć potrzebną instalację i uniknąć przypadkowych pomyłek w trakcie wykonywania różnych prac.
Wszystkie zawory bezpieczeństwa montuje się zgodnie z przygotowaną przez producenta instrukcją, która zazwyczaj kieruje na miejsca w pobliżu źródła ciepła na przewodzie zasilającym. W przypadku zaworów bezpieczeństwa poprawny montaż jest niezwykle ważny pod względem pewnego działania całej instalacji i zmniejszenia podatności na uszkodzenia oraz awarie.